Quick Links

                                                                                                                                                                                     News Archive
News Update

Brief Annual Report 17-18

 

Parent Teacher Association (Meeting) 2018-19

Date: 31 st Aug 2018 | Venue : School

Republic Day Celebration

Date: - 26-01-2019 | Venue: - School

 

 

 

Award Of 0.1% Certification Of Merit 2018 AISSE
Examination Is Given To Prerak Meshram

Best Out of Waste Competition
Date: - 3-1-2019, 9-1-2019, 10-1-2019 | Class: - VI | Venue: - School

Incharge Teacher : Mrs. Simranjeet Kaur Dadiyala

Judge : Mrs. Rina Sarin | Mrs. Piyarli Bhoumik

Winners

Position

Name

Class

House

1st

Bhumika Tulswani

VI A

Red

1st

Aayana Bansod

VI B

Blue

1st

Anushka Sakhare

VI C

Red

1st

Mayur Pali

VI D

Red

2nd

Arnavi Thool

VI A

Blue

2nd

Konal Sangole

VI B

Red

2nd

Puneet Sakhare

VI C

Green

2nd

Devyansh Fulzele

VI D

Blue

2nd

Niyali Lingayat

VI D

Blue

3rd

Nancy Pali

VI A

Blue

3rd

Ridhi Rai

VI B

Green

3rd

Ridhima Nishate

VI B

Red

3rd

Dheer Meshram

VI C

Red

3rd

Khushi Yadav

VI C

Blue

3rd

Dimple Badge

VI D

Red

 

Rubella Vaccination

Date: - 10-12-2018 | Venue: - Sri Guru Harkrishan Public School, Bezonbagh, Nagpur

Incharge Teacher : Mrs. Kshama Bansod

 

 

Sai Mandir'

On 11-1-2019 the students of std X visited a nearby ‘Sai Mandir' and donated edible items, Clothes, Soaps to the Poor and Homeless People. They understood their responsibility towards the society. They spread happiness and smiles all around.

 

Orphanage Report

On 10-1-2019 the students of Std X visited ‘Balashram' an Orphanage near Budh Nagar ground. The Children donated edible items, Clothes, Soaps, Surf to the Orphanage. The children undertook their social responsibilities and empathized + sympathized with the Orphans.

 

YMCA Drawing & Painting Competition

Date: - 16-12-2018 | Classes: - Jr. KG to Std VI
Venue: - YMCA Robertson Branch, Near Museum, Opp – Meetha Neem Dargah, Civil Lines, Nagpur

Total Students: - 89
Incharge Teachers : Mrs. Reena Sarin | Mrs. Sunita Naidu

WINNERS
Group – B

•  Atharya Roy – 1 st Prize (IV A) Rs. 1000/-
•  Suyash Wasnik – 2 nd Prize (IV C) Rs. 700/-
•  Neha Bhojwani – Motivational (III A) Rs. 200/-

Group – C

•  Devesh Ingle – 2 nd Prize (II A) Rs. 700/-
•  Chaitana Mulchandani – Consolation (II B) Rs. 300/-
•  Katik Sangolkar – Motivational (II B) Rs. 200/-

Group – D

•  Gunjan Kahar – 2 nd (Jr. Kg B) Rs. 700/-

 

 

Inter School Sanskrit Singing Competition | Date: - 15-12-2018
Venue: - Bharti Krishna Vidya Vihar, Telangkhedi, Nagpur
No. of Participants : 5

Incharge Teachers :
Mrs. Rita Bhatnagar
Mrs. Preeti Raut
Mrs. Sangeeta Bhattacharjee
Mrs. Mousmi Dasgupta
Mr. Ritik Mogre

 

Bagged 1 st prize Inter School Sanskrit Singing Competition
Winners:
•  Jai Mishra : VI D
•  Dimple Deotale : VI D
•  Manasvi Lonare : VII B
•  Ramanpreet Kaur : VII D
•  Shreya Tripathi : VII D

Christmas Day Celebration

Date: - 21-12-2018 | Venue: - School

 

Dance Competition
Date: - 19-12-2018 | Class: - I | Venue: - School

Judge: - Mrs. Sangeeta Bhatacharya
Incharge: - Mrs. Dipali Khairkar, Mrs. Mandeep

Total Winners

Class

Position

House

Name

Marks

IB

1 st

Red

Mahakdeep Kaur Multani

30

IB

1 st

Red

Jasraj Sing Bharin

30

ID

2 nd

Blue

Gurkirat Singh Bakshi

29

ID

3rd

Red

Yaksh Miglani

27

Quiz Competition
Date: - 8-12-2018 | Venue: - YMCA Robertson Branch
Winners :
2 nd Prize - Priyanshu Jambhulkar VIII C, Rs. 750/-
3 rd Prize – Sunny Khobragade VIII D, Rs. 500/-
Incharge Teacher : Mrs. Dipali Khairkar

 

Annual Sports Meet Primary

Date: - 22/11/2018, 28/11/2018 | Venue: - School

Anti Bullying Committee (2018- 19) First Meeting

Date: 28/09/2018 | Venue: Principal's Office | Time: 12:45 p.m.

Agenda for the First Meeting of Anti Bullying Committee (2018- 19)

•  Introduction of the members
•  Guidelines for the members
•  Aims and objectives
•  Counsellor's guidance
•  Registration of cases
•  Awareness programme and remedial measures
•  Open house session
•  Vote of thanks

Members of the committee

•  Head of the institution- Mrs. Vinita Bansal
•  Vice Principal- Mrs. Prerna Sonkusre
•  Senior teacher- Mrs. Harjeet Kaur
•  P.T.A Representative- Mrs. Asha Rai
•  P.T.A Representative- Mrs. Sukhwinder Kaur
•  Counsellor- Mrs. Vinit Kaur
•  Teacher Representative- Mrs. Charu Tikekar

(Health & Wellness Club Incharge)

•  Parent Representative- Mrs. Swati Sakhare
•  Parent Representative – Mr.Kamal Bhagchandani
•  Peer Mentor- Mrs. Simran Kaur
•  Peer Educators- Miss Mihika Dhok, Master Dhruv Puri

   

Salad Making Competition

Month: - November 2018 | Class: - VI C |Venue: - School

   

Singing Competition
Month: - October 2018 | Venue: - School | Class: - VI C

Guru Nanak Jayanti Shabad by Student & Teachers

Date: - 23 rd November 2018 | Venue: - Kasturchand Park

Grandparents Day

Date: - 5-12-2018 | Venue: - School | Class: - Pre- Primary

 

 

Read 'N' Grow Contest 2018

Date: - 28 th & 29 th November 2018 | Venue: - Sandipani School, Hazari Pahad, Nagpur |
Incharge Teachers: - Mrs. Geeta Bedi
Mrs. K. Bansal
No. of Participants: - 19

 

Jungle Party Celebration 2018

Date: - 26-10-18 | Venue: - School | Class: - Pre-Primary

 

Pre-Primary Annual Sports Day 2018

Date: - 29-10-2018 | Venue: - School | Class: - Pre-Primary, Nursery, Sr. KG, Jr. KG

 

Singing Competition

Month: - August 2018 | Class: - V (A, B, C, D) | Venue: - School

Incharge Teachers: - Mrs. Pooja Dhir | Mrs. Gagandeep Kaur

 

Rank

Class

Name

House

1 st

V B

Trisha Yadav

Green

2 nd

V B

Labhashree Gawai

Red

2 nd

V B

Japjaap Singh

Green

3 rd

V D

Ruzula Sangode

Green

3 rd

V D

Promit Sontakke

Blue

 

Sexual Harassment Committee 2018-19

Date:- 25/09/2018 | Venue :- Sri Guru Harkrishan Public School | Time :- 10:30 a.m.

List of Members

1

Mrs. Vinita Bansal (Principal)

Chairman

2

Mrs. Prerana Sonkusare

Vice-Principal

3

Mrs. Asha Rai Sudan

Supervisor

4

Mrs. Harjeet Kaur Dubey

Co-ordinator

5

Mrs. Padma Upadhye

Senior Teacher

6

Mrs. Vinit Kaur Lote

Counsellor

7

Mrs. Sayali Indurkar

Office Staff

8

Mr. Moreshwar Chawade

Office Staff

9

Mast. Navjot Singh Marhas

Students Representative

10

Miss. Snehal Sahare

Students Representative

 

Life Skill Dance Competition

Month: - August 2018 | Class: - III (A, B, C, D) |Venue: - School

Incharge Teacher: - Mrs. Roshni Sadhwani | Mrs. Sangita Karmarkar | Judges: - Mrs. Sangita Kawade | Mrs. Sangita Bhattacharjee

 

Rank

Class

Name

House

1 st

III C

Neet Hirekhan

Yellow

2 nd

III B

Akshara Nandagawali

Yellow

2 nd

III A

Minisha Tulswani

Yellow

3 rd

III D

Natasha Tembhurnikar

Blue

3 rd

III D

Samruddhi Gaikwad

Yellow

 

Hindi Story Telling Competition

Month: - August 2018 | Class: - IV A,B,C,D | Venue: - School

Position

Class Section

Name

House

1

IV A

Suhani Pantaone

Blue

2

IV A

Raman Sadhwani

Green

3

IV A

Parneet Singh Arjani

Red

Position

Class Section

Name

House

1

IV B

Nisharika Bairagi

Green

2

IV B

Balraj Singh Saini

Blue

3

IV B

Manraj Singh Saini

Red

Position

Class Section

Name

House

1

IV C

Drutisha Ambade

Green

2

IV C

Gurunaaz Kaur Sandhu

Blue

3

IV C

Akshata Parmikar

Red

Position

Class Section

Name

House

1

IV D

Ipshita Madavi

Green

2

IV D

Kshitij Parate

Blue

3

IV D

Harmanpreet Kaur

Red

 

Formation Of Various Club

Date: 16-07-18 | Venue:School

Maths Club

Nature Club

Anti Bullying Club

Eco-Club

AEP Club

Social Club

Literary and Reading Club

Health And Wellness Club

Science Club

Disaster Management Club

Peace Foundation

Drama Club(English)

Drama Club(Hindi)

Drama Club (Marathi)

 

Investiture Ceremony (2018-19)

Date:19.07.18 | Place:School

 

Extempore Competition

Date: - 17.07.2018 | Class: - Class VIII (A, B, C, D) | Venue: -School

Incharge Teachers/ Judges: - Mrs. Pooja Dheer | Mrs. Simranjeet Kaur | Mrs. Neha Wani

Class VIII A

Name

House

Position

1

Dhruv Puri

Blue

3rd

2

Arnab Halder

Red

2 nd

3

Anmesha Meshram

Green

1 st

Class VIII B

Name

House

Position

1

Karanshu Meshram

Green

3rd

2

Mahipal Matharu

Blue

2 nd

3

Mihika Dhok

Red

1 st

Class VIII C

Name

House

Position

1

Purva Bokade

Red

3rd

2

Priyanshi Dongre

Green

2 nd

3

Parineeti Wahane

Blue

1 st

Class VIII D

Name

House

Position

1

Tanushree Sewndarkar

Red

3rd

2

Zara Quazi

Green

2 nd

3

Shreya Bansod

Blue

1 st

 

Bulletin Board Making Competition

Month: - August 2018 | Class: - Std VIII | Venue: - School

Incharge Teachers / Judges : - 1) Mrs. Pooja S. Dhir | 2) Mrs. Simranjeet Kaur |3) Miss Neha Wani

Position

Class Section

Name

House

1

VIII A

Arnik Singh Bindra

Blue

2

VIII A

Deepika Paku

Green

3

VIII A

Aishwari Bambale

Blue

3

VIII A

Chunharmeet Singh Sokhi

Blue

Position

Class Section

Name

House

1

VIII B

Krutika Bawankar

Blue

2

VIII B

Janvi Kaishalwar

Red

3

VIII B

Manavi Sakhare

Red

Position

Class Section

Name

House

1

VIII C

Neeraj Keshwani

Red

2

VIII C

Piyush Meshram

Green

3

VIII C

Nancy Sewani

Blue

Position

Class Section

Name

House

1

VIII D

Vidhi Laharwani

Green

2

VIII D

Yutika Maske

Blue

3

VIII D

Snehal Sahare

Green

 

Self Defence

Date: - 7.9.2018 | Class: - VI to X | Venue: - School

 

Hindi Language Teaching Workshop  

Date: - 22.09.2018 | Venue: - Modern School Koradi Road, | Nagpur.

Attended by Mrs.Shama Bansod and Ms. Sonal Yadav

Green Board
Month: - August 2018 | Class: - V A | Venue :School | Class teacher : Mrs. Jaspreet Maras

Water Harvesting Day

Date:- 13.09.2018 | Venue :- School

Fire Drill

Date :- 15.09.2018 | Class :- IX & X | Venue :- School

 

Swachh Water Day

Date:- 12.09.2018 | Venue :- School

Swachhata School Exhibition Day
Date:- 11.09.2018 | Venue:- School

Swachhata Shapath Day
Date:- 01.09.2018 | Venue:- School

Corporator Neha Nikose
 

 

Swachhata Participation Day
Date:- 06.09.2018 | Venue:- School (Activities- Quiz, Painting, Debate, Skit, Poem)

 

Swachhata Awareness Day
Date :- 02.09.2018 to 04.09.2018 | Venue:- School

Personal Hygiene Day

Date:- 08.09.2018 | Venue:- School

Hand Wash Day

Date:- 07.09.2018 | Venue:- School

Green School Drive

Date:- 05.09.2018 | Venue:- School

Community Participation Day
Date:10-09-18 | Sologaneering With School March

 

Janmahastami Program
Date :24-08-18 | Venue:School | Class :Pre-primary

Independence Day Celebration
Date: - 15.08.2018 | Venue: - School

Guru Harkrishan Maharaj Jayanti Celebration
Date:06-08-18 | Venue :School

 

Ganesh Chaturthi Celebration
Date: - 07.09.2018 | Venue: - School | Class :- Pre-Primary

Celebration of Independence Day

Date:10 th August 2018 | Venue:School | Class : Pre-primary

Environment Day

Date :13-07-18 | Class : Pre-Primary | Venue :School

Fruit Salad

Date : 20-07-18 | Venue:School | Class :Pre-Primary

 

Annual Health Check Up

Date :12 th and 26 th Aug | Activity: Eye Check Up | Classes: VI to VIII
Conducted by: Akshar Eye Institute | Ambedkar Road Nagpur.
Arranged by- Health and Wellness Club

Card Making Interschool Competition
Month:August | Venue :School | Class :VI
Winners: 1)Rashi Chaware | 2)Resham Bagde |3)Ishan Dokre

CBSE Workshop 2018-19

Topic:”Remodelled Structure of Assessment”
Date : 05-08-18 | Venue : Sri guru Harkrishan Public School
Resource Persons:
1)Mrs. Anju Bhutani | Principal Bhavan's BPBVM | Civil Lines Nagpur
2)Mrs. Aruna Rao | Principal N.K.Academy | Vidya Nagar Nagpur

 

Debate Interschool Competition

Month :July | Venue :School | Class: VII A
Winners :
1)Adya Dixit 2)Amisha Durbude 3)Sonal Jeswani

Debate Interschool Competition
Month :July | Venue : School | Class : VII C
Winners: •  Nishtha Waghmare •  Sujal Dupare •  Manasvi Dhawale

English Extempore Competition
Month : July | Venue:School | Class:VIII
Winners:
1)Kharanshu Meshram 2)Mahipal Matharu 3)Mihika Dhok

Envelop Making
Interschool competition
Month : July | Venue :School | Class : VI
Winners : 1)Suhana Wasnik 2)Animesh Yadav 3)Tejal Selokar

Poster Making Interschool Competition
Month :August | Venue : School | Class:VII
Winners : 1)Prajot Kaur Bagal 2)Ishika Sahare 3)Poorva Gharote

Quiz Competition : Topic ‘The State Of Odisha'
Date:13-07-18 | Venue:School | Class: IX,X
Winning Team :
1)Ananya Ambade 2)Sanika Badole 3)Lishita 4)Suyash Sehgal

Dell Champ 2018
Date : 17-07-18 | Venue :School
Winners :
Devesh Bhotmange- VIII A
Janhavi Dhok - VI A

 

Green Board Decoration
Class : II A | Class Teacher:Mrs Kshama Bansod

Tree Plantation

Date:16.07.18 | Venue:School |Tree Plantation

 

School Foundation Day
Date:09-07-18 | Venue:School

School Election 2018-19
Date:10-07-18 | Venue:School

 

 

List Of Books For All Classes | Session(2018-19)

 

4 th International Yoga Day
Date:21.06.2018 | Venue : School

 

 

RESULT OF AISSE SESSION-2017-18

Legacy Of 100% Result Maintained
No of the students appeared -152
14 students scored more than 90%
30 students scored more than 80%
111 students were in first division
School topper : Master Prerak Meshram 97.6%
2 nd position : Master Smit Walke 95%
3 rd position: Master Mohit Dharmani 94.4%

 

Drawing Competition
Lotus Cultural and Sporting Association Nagpur (In memory of NetajiSubhash Chandra Bose)

Date : 23-01-18 | Venue :Gandhibagh Park ,Gandhi Bagh ,Nagpur

Winners :
1 Mahipal S Matharu VII D bagged 3 rd Prize and Certificated.
2 RuchikaTher VIII D bagged Consolation Prize(Certificate and Momento)

Blessing Ceremony
Date : 10-02-18 | Venue : School

 

Annual Concert 2017-18 | Theme : Asian Fest
Date :20 th Jan 2017-18 | Venue :Guru Nanak College Of Pharmacy, Nagpur.
Venue : School ground

Republic Day - Date : 26 Jan 2018
Venue : School ground

 

Kidathon
Run For Someone's Walk
Date:7 th Jan 2018 | Venue :Ramgiri,SeminaryHills,Nagpur

Elocution Competition Organised by Peace Foundation-Care Hospital

Sarvapreet Multani- Std IX Bagged 2 nd Prize(English) And
SamikshaGanvir Received Consolation Prize (Hindi)

Dental Check up
Date: 6 th Nov 17 to 11 th Nov 17 | Venue : School

Elocution Competition
Date :18-12-17 | Class VI | Venue :School

Winners :

Sr.No

Names of the students

Position

class

House

1

Gaganpreet. Kaur.Shergill

1 st

VI B

Blue

2

Balwinder .S.Lohiya

2 nd

VI A

Green

3

NiharikaBourasia

3 rd

VI D

Red

Christmas Celebration
Date: 21-12-17 | Venue : School

 

Annual Sports Meet 2017-18 (Pre-Primary)
Date :8-12-17 | Venue :School Ground

 

Swavinay Geet Competition

Organized by RajaramSitaram Library | Date: 21.11.17

It was about Maharashtra BalSahityaSammelan. Our students sang a melodious song about GodVitthal with action
They bagged 2 nd prize, a trophy and received Certitificaes.
The name of the Participants are:
1) Vaishnavi Ambade
2) Kanishka Meshram
3) Hunishka Katole
4) Lavnhree Gawai
5) Divyanka Somkuwar
6) ShreyanshRamteke
7) YashPatil
8) Mahant POtbhare
9) BhumiShyam
10) Avneet Singh

SIP Abacus International Prodigy 2017

Master DhurvPuri VII B And ShlokPuri IV B Bagged Runner Up Trophies And Medals Out Of 4500 Students From Different Countries.

In Regional Level SIP Abacus Brain Gym And Mental Arithmetic Contest

ShlokPuri Bagged 1 st Runner Up Trophy And Medal And DhurvPuri Bagged 2 nd Runner Up Trophy And Medal In Nineth Level

SahidiDiwas Celebration
Date:-31 st December 2017 | Venue:-GyanprakshGurudwara

Science Exhibition

Date 11 th Nov 2017 | Venue :Blossom High School
1 st position in Science Exhibition won by Sri Guru Harkrishan Public School.
Project name: Future life cycle of plastic waste
Winners name:
1) Mahipal Singh Matharu(VII D)
2) ArnabHaldar (VII D)
3) Fauzia Sheikh (VII C)
4) NirveliBhivgade(VII C)
Incharge teachers: Mrs. KamaljeetKaurBamrah and Mrs. MonaliKudwe

World AID'S Day

Date:1 st Dec 2017 | Venue :School

Interhouse Rangoli Competition

Class : VI | Month : October 2017 | Venue : School

Winners :

Position

Name of the student

Class

House

1 st

ShravaniDhakate

VI A

Green

2 nd

PranjaliLanjewar

VI B

Red

3 rd

ChitralekhaSatnurkar

VI C

Green

3 rd

ManasviLonare

VI B

Blue

 

Interhouse Dance Competition

Date :28-11-17 | Class :VI | Venue : School

Winners :

Position

Name of the students

Class

House

1 st

ManasviDhawle

VI C

Green

2 nd

SuhaniBhagat

VI B

Green

3 rd

MalikaAdwani

VI C

Blue

3 rd

AnanyaPotpose

VI A

Green

 

Sports Day 2017-18

Theme:”The Rising Stars” | Date :22-11-2017 | Venue :School Ground

 

NDTV-UL National Safety Science Quiz 2017

Date :1 st Aug 2017-31 st Oct | Incharge teacher: Mrs.Simran Kaur
Participants: Students of Std IX and X
The online quiz was organized by UL and NDTV .24 students participated in this quiz. Four students qualified in the online Round I and Round II Test of quiz. For the zonal final from our school. The names of the winners are as follows:

1) Sarthak Dhok --- Std X
2) Yoshita Bhoutkar---Std X
3) Ayush Jha ---- Std X
4)Sanket Verma --- Std X

Mock Drill on Disaster Management,FireManagement,Stampede Management

Date :7 th Nov 2017 | Venue : School
By: Fire Fighting Committee and School Team
Incharge teachers: Mrs.KulvinderMadne and Mrs. RashmiSahani along with School Team

 

Interschool School Dance Competition

Date :10-11-17 | Venue :Dr. Vasant Rao Deshpande Hall
Organized by: PEACE FOUNDATION
School children had performed a colourful Punjabi Folk Dance.
Among 13 School our school had bagged various prizes.

1) Best Costume award (Trophy)

2) Best Synchronizing Award (Trophy)

3) 1 st Prize (Trophy, Cash Award Of Rs.2500 and Certificate)

Guru Nanak Jayanti
Guru Nanak Jayanti was celebrated with great zeel at Kasturchand Park on 4-11-17
Our school children sang a Shabad under the guidance of the Music Teacher Mrs. Sangeeta Bhattacharjee.

 

English Workshop - “21 st Century Skills On English Language Teaching”
Organized by:Orient Black Swan | Date:17 th November 2017 | Venue :Hotel LB

Attended by :Mrs AmarjeetKaur Dhillon

Childrens Day Celebration
Date : 14 th Nov 2017 | Venue : School

 

Poster Making Competition
Month :October | Class : IV

Position

Name of the students

Class

House

1 st

Pranavi Singh

IV B

Green

2 nd

Grishma Shah

IV B

Green

3 rd

Sidra Sheikh

IV B

Blue

 

Mother Teresa Colouring Competition 2017
15 Students Bagged Gold Medal And Certificate.
Mrs. Vinita Bansal bagged Active Principal Award and Certificate
Mrs. Reena Sarin and Mrs. Sunita Naidu bagged Active Teacher Award and School got Active School Award and Certificate

Winners :

1) Vijit Langewar -- Jr KG-A
2) Yashasvi Chauhan -- Sr KG-D
3) Athang Moon --I C
4) Bharmar Deshbhartar -- II C
5) Shubhi Yadav -- III C
6) Arohi Rodge -- III D
7) Sharaya Kamath --IV C
8) Suhana Wasnik --V A
9) Jasmine Maras --V D
10) Amisha Durbude -- VI A
11) Prince Karmore --VII A
12) Mahipal Matharu -- VII D
13) Jasmine Kaur Jassal -- VIII B
14) Pranjali Waghmare -- VIII C
15) Priyanshu G. Bagde -- IX C

Hindi Diwas
Date :14-09-17 | Venue: School
Surpreet Kaur Multani and Simarjeet Kaur Matharu given speech and poem on Hindi Diwas.

Grand Parents Day
Date:17.11.2017 | Class : Pre-Primary | Venue:School

 

SPORTS ACHIEVEMENT -[ 2017-18 ]
•  4 TH Saint Vincent Palloti Memorial Rollar Championship [ Skating Competition ]

a) Ku. Hifza Fatima Std.-I st Under 6 Wins Bronze Medal
b) Mr. Daksh Ukey Std.- II nd Under 8 Wins Bronze Medal

•  Karate Competition ( Nagpur City ) Organized by District Sports Office, Nagpur [ DSO ]

a) Ku. Himanshi Nandeshwar Std. VIII th Under 14 ( Girls ) Got First Position – Selected for Divisional Level Competition.

•  Swimming Competition ( Nagpur City ) Organized by District Sports Office, Nagpur[DSO ]

a) Ku. Sakshi Ambade Std. X th Under 17 ( Girls ) Got First Position – Selected for Divisional Level Competition at Chandrapur.

Group Singing Competition (Patriotic)
Date:2-08-17 | Venue: VasantRao Deshpande Hall
Organize:Nagpur Jilha Sarvoday Mondal Maharashtra
InchargeTeachers : Mrs.Sangeeta Bhattacharya , Mrs.Mousumi Dasgupta

Bagged Second Prize and Certificate.

 

Name Of TheParticipant's:

1) Riya Meshram
2) Samiksha Ambade
3) Tanushree Gawai
4) Sayali Shambarkar
5) Anishka Bhilawe
6) Mitrojeet Dasgupta
7) Mohit Tirpude
8) Dilpreet Kaur
9) Bhanu Samdaswani

Mineral Exploration Corporation Limited
Subject :-Vigilance Awareness Week 2017-18
Theme: “My Vision Corruption Free India”
Date:9-10-2017 | Venue :School

Poster making competition was oraganised by Central Vigilance Commission
Juhi Moundekar of class VIII B bagged 1 st prize, Mahipal Matharu of class VII D bagged 2 nd prize and LipikaTher of class VI B bagged 3 rd prize.

 

 

Diwali Celebration
Date :9-10-17 | Venue : School

 

Teacher' s Day Celebration
Date:04-09-17 | Class : Pre-primary

 

Navratri Festival- Garba
Date :28-09-17 | Venue :School

 

Interschool Dance Competition (Wild Life Week)
Date :3-10-17 | Venue :NarayanaVidyalaya School Somalwada Nagpur

 

Gandhi Jayanti
Date: 3 rd October 2017 | Venue : School

 

Cleanliness drive for Swachh Bharat- Swachhta Pakhwada
Date : 1 st to 15 th Sept 2017

Youva Master Stroke Conducted by 'Naveet' Drawing Competition
Date :23-08-2017

6 Best drawings selected 2 in each group and all these 6 students got prizes.
Group A:
1) Nirali Yadav - III A
2) Puloma Chanda -II A

Group B:
1) Sonal Jeswani - VI A
2) Lipika Yadav - VI B

Group C:
1) Ananya Ambade - IX A
2) Dikshita Sakhare - IX B

Incharge teachers:Mrs. Reena Sarin,Mrs. Sunita Naidu awarded with gifts.

 

Savlon “Swasth India” (Workshop on Health ,Hygiene and Sanitation)
Date :28-08-17 | Venue : School | Class :III and IV

A workshop on the topic “Swasth India” was organized in school by Savlon

Interschool Sanskrit Shalokar Recitation Competition 2017-18
Date : 19 th August 2017 | Venue : G.H Raisoni Vidhyaniketan,Sakuli , Nagpur .

Hindi Story Telling Competition
Class : IV | Month :July | Venue : School

Winners :

Position

Name of the students

Class

House

1 st

Abhilekh Ganvir

IV B

Green

2 nd

Rano Pandro

IV A

Red

3 rd

Viraj Khinchi

IV C

Red

3 rd

Rizwad Sawaikar

IV C

Blue

Group Singing Competition(Patriotic)
Organizer : Nagpur Zilla | Date : 26-08-17
Venue :Dr.Vasantrao Deshpande Hall

Bagged 2 nd prize out of 25 schools

Sr No

Name of the participants

Class

1

Mohit tirpude

VIII

2

Mitrojit Dasgupta

VIII

3

Ria Meshram

X

4

Samiksha Ambade

X

5

Lavanya Ramteke

IX

6

Anishka Billawe

IX

7

Tanushree Gawai

IX

8

Sayali Sambarkar

IX

9

Dilpreet Kaur

IX

Clay Joy Making Activity
Month :August | Class :IV | Venue :School

Winners :

Class

Position

Names of the student

House

IV A

1 st

Pranaya R. Dhakate

Green

IV A

2 nd

Vidhi Yadav

Green

IV A

3 rd

Monish D Kalyani

Green

IV B

1 st

Daksh Kuhikar

Blue

IV B

2 nd

Noopur Singh

Green

IV B

3 rd

Purva Lande

Blue

IV C

1 st

Rijwal P.Sawaikar

Blue

IV C

2 nd

Bhavesh A.Yadav

Blue

IV C

3 rd

Bhavansh R. Bhaisare

Red

IV D

1 st

Sayyed M.Atifai

Red

IV D

2 nd

Pranay Wanjari

Red

IV D

3 rd

Shulsh S. Krishnavi

Green

Best Out Of Waste

Date:August | Class :VI | Venue :School

Winners:

Position

Names of the students

Class

House

1 st

Harmanjot Singh Samlok

VI C

Blue

2 nd

Manthan Masram

VI B

Green

3 rd

Prince Yadav

VI A

Green

3 rd

Manmeet Kaur Saini

VI D

Blue

 

 

Celebrated 70 th Anniversary Of Independence Day And 75 th Anniversary Of Quit India Movement

Date :15 Aug 2017 | Venue :School

Interhouse Elocution Competition

Month :July | Venue:School | Class : II

Winners:

Position

Name of the students

House

1 st

Aarohi Das

Red

1 st

Sharanya Patil

Green

2 nd

Arush Shende

Red

2 nd

Puloma Chanda

Blue

3 rd

P.Parinita

Green

3 rd

Stuti Shrivas

Blue

3 rd

Amreen Kaur

Blue

 

Peace Foundation Drawing Competition

Date : 06-08-17 | Venue :SaraswatiVidhylaya, Shankar Nagar,Nagpur.
Organised by Peace Foundation and Cardiological Society of India
Topic : Healthy Life For Healthy Heart

Harmanjeet Multani IX B Bagged 1 st Prize And Disha Sakhare IX B Bagged Consolation Prize .

Group Singing Competition (Patriotic)

Date :10-08-17 | Organizer :RajaramSitaram Library

Bagged 2 nd prize out of 35 Schools
Name of the participants:
•  Lavanya Ramteke
•  Riya Meshram
•  Sayali Shambharkar
•  Anish kaBhiwale
•  Tanushree Gawai
•  Mitrojit Dasgupta
•  Mohit Tirpude
•  Bhanu Samdashani
•  Aryan Bondhale
•  Avneet Singh
•  Samiksha Ambade
•  Mohit Dharmani

Incharge teachers :Mrs .Sangeeta Bhattacharjee And Mrs. Mousami Dasgupta

 

Parent Teacher Association 2017

Date : 11-08-17 | Venue : Principal's Office

Interschool Solo Singing Competition (Patriotic Song)

Date: 5-08-17 | Venue: Shree Shivam,Fortune Mall ,Sitabuildi, Nagpur

Bhumi Sayam Of Class V A bagged First Prize
Incharge teaches: Mrs .Sangeeta Bhattacharjee and Mrs. Mousami Dasgupta

 

Interhouse Debate Competition

Date :16-08-17 | Venue:School | Class : VII

Winners:

Position

Name of the students

Class

House

1 st

Sanskriti Verma

VII A

Blue

1 st

Mahipal S.Matharu

VII D

Blue

2 nd

Rishika Meshram

VII D

Blue

3 rd

Saniya Kapri

VII C

Blue

DIVISIONAL LEVEL INTER-SCHOOL YOGA COMPETITION 2017
Organized by AnushriBahuuddeshiyaSanstha, Ghatanji (Regd:No.MH/88/15)
Place :IshwarDeshmukh College of Physical Education, Nagpur

Total Schools Participated in Competition : 32 Nos.
Total Yoga students Participated : 550 Nos.
Total Yoga Students participated from : 49 Nos.
Sri Guru Harkrishan Public School, Nagpur

Total Medal received by our students:[29] :
Gold – 7 Nos.
Silver – 7 Nos.
Bronze -15 Nos.

NAMES OF THE WINNERS

Category – Std. I st &II nd [ under – 8 ]

•  Mr. DakshUkey - II nd –D - Gold Medal
•  Ku. DishaDeshkar - II nd – C - Silver Medal

Category- Std.-III rd -IV th [ under- 10 ]

•  Ku. ArushiPendam - IV th –C - Gold Medal
•  Mr. Pranav Pimple - IV th - D - Gold Medal
•  Ku.PranayaDhakate - IV th – A - Silver Medal
•  Mr.RishabhAdikane - IV th - B - Silver Medal
•  Ku.TejveerKaurDigwa - III rd – D - Bronze Medal

Category – Std.-V th &VI th [under-12]

•  Ku.MalikaAdwani - VI-C - Gold Medal
•  Ku.RanoSakhare - VI-C - Gold Medal
•  Mr.KunalBhendearkar- V-A - Gold Medal
•  Ku.ArshpreetKaur Bath- V-C - Bronze Medal
•  Ku.TanushreeBharti- V-B - Bronze Medal
•  Mr.SanyamShrivas - V-C - Bronze Medal
•  Mr. AnshShende - VI-B - Bronze Medal
•  Mr.SiddhantWahane- VI-D - Bronze Medal

Category – Std.-VII th &VIII th [under-14]

•  Ku. GunjanNandgave- VIII-B - Bronze Medal
•  Ku.Jiya Rajput - VIII-B - Bronze Medal
•  Ku. SoniyaZanzote - VIII-E - Bronze Medal
•  Mr.ChirayuGajbhiye- VIII-B - Bronze Medal

Category- Std.-IX th &X th [ under-16]

•  Ku. OshinSahare - IX-C - Gold Medal
•  Ku. BhavikaMokashi- IX-A - Silver Medal
•  Ku.TanishkaPatil - X-D - Silver Medal
•  Mr.RahulSarafa - X-C - Silver Medal
•  Mr.SahilChauhan - IX - Silver Medal
•  Ku.SaniyaRamteke - IX-D - Bronze Medal
•  Ku.SejalRaut - X-D - Bronze Medal
•  Mr.RounakHiranwar- X-C - Bronze Medal
•  Mr.KaranAdwani - IX-D - Bronze Medal
•  Ku.SumedhaRamteke- X-D - Bronze Medal

INCHARGE TEACHERS :
1.Mrs. Dhananjayi Junghare
2.Mrs. Tara Kriplani

 

Tree Plantation Drive
Message:Each One Plant One and Go Green

Date :02-08-17 | Venue:School

Members of The Sikh Education Society President Sardar Gurbux Singhji Lamba, General Secretary Sardar Sarabjit
Singhji Kalsi and Principal Mrs. Vinita Bansal planted the sapling.

Investiture Ceremony
Date:02-08-17 | Venue :School

Members of The Sikh Education Society President Sardar Gurbu xSinghji Lamba, General Secretary Sardar Sarabjit Singhji Kalsi
and Principal Mrs.Vinita Bansal

 

School Election 2017-18
Date :15-07-17 | Venue:School

Elected Members:
Head Girl-Riya Dokre
Head Boy -Tushar Satnurkar
Red House Captain- Prerak Meshram
Blue House Captain- Pranav Manwatkar
Green House Captain- Samyek Wasnik
Red House Vice-Captain - AankarGondane
Blue House Vice-Captain - Aryan Salwe
Green House Vice-Captain - ShreniDubey

 

 

Formation Of Various Club
Date: 25-07-17 | Venue:School

Eco-Club

Heritage Club

AEP Club

Social Club

Literary and Reading Club

Health And Wellness Club

Science Club

Disaster Management Club
 

Peace Foundation

 

Green Day Celebration
Date : 21-07-17 | Venue :School | Class :Pre-primary

The Hitavada Trophy
The top notchers of AISSE(2016-17) 1 st DeepikaVaswani98.4%,2 nd RudeshBhotmange and
SulehaAlam 96.6%,Krishna Agarwal 96.4%were felicitated with The Hitavada Trophies at the hands of
Principal Mrs.VinitaBansal,Vice Principal Mrs.Mitalee Mukherjee & Supervisor Mrs.AshaRai Sudan

The Hitavada Knowledge Magazine Symposiam On Importance Of Moral Values
Date: 16 th July 2017 | Venue :Centre Point Hotel
Attended By:Principal Mrs.VinitaBansal,Vice Principal Mrs.Mitalee Mukherjee & Supervisor Mrs.AshaRai Sudan

Pink Day Celebration
Date : 7-07-17 | Venue : School | Class :Pre-primary

Fruit Salad Day
Date: 14-07-17 | Venue: School | Class : Pre-primary

CAPACITY BUILDING WORKSHOP ON TEACHER IN ‘U'
Date:30.06.17& 01.07.17 | Timings :9:00am to 4:00pm
Venue: Sri Guru Harkrishan Public School | Participants :50
Resource Person :Dr.Yasin Sheikh (Director –Global Education)

 

 

3 rd International Yoga Day

Date : 21 June 2017 | Time: 7:00am to 8:00am | Venue : School

 

RESULT OF AISSE SESSION-2016-17
Legacy Of 100% Result Maintained

No of the students appeared -159

45 students got 9.6 and above CGPA
60 students got 85% and above
School topper : Miss DeepikaVaswani 98.4%
2 nd position : Master RudeshBhotmange and Miss SulehaAlam 96.6%
3 rd position: Master Krishna Agarwal 96.4%

Comic Role Competition

Date : 18-02-17 | Venue: School Ground | Class : VI

Winners :

1 st Aditya Gajbhiye VI A (Red House)
2 nd Prince Karmore VI B (Blue House)
2 nd Bhumi Wankhede VI C (Green House )
3 rd Aryaman Lokhande VI C (Red House)
3 rd Kashish Pandey VI C (Red House)

Consolation Prize :
Akshat Mourya VI B (Red House)
Vrushab Shende VI C (Red House)

Winners :
1 st Aditya Gajbhiye VI A (Red House)
2 nd Prince Karmore VI B (Blue House)
2 nd Bhumi Wankhede VI C (Green House )
3 rd Aryaman Lokhande VI C (Red House)
3 rd Kashish Pandey VI C (Red House)
Consolation Prize : Akshat Mourya VI B (Red House)
Vrushab Shende VI C (Red House)

Fancy Dress Competition
Date :15-02-17 | Venue:School |Class :I

Winners:

Class

Position

Name of the student

House

I A

1 st

RiddhimaBagde

Green

I A

2 nd

AbhinavPatil

Blue

I A

3 rd

Daksh

Yellow

I B

1 st

SharanyaPatil

Green

I B

2 nd

AnugraDongre

Green

I B

3 rd

AnghaBahadure

Blue

I C

1 st

UrjaMasram

Blue

I C

2 nd

AmreenKaur

Blue

I C

3 rd

AnvitTupkar

Yellow

I D

1 st

Natasha Tembhurne

Blue

I D

2 nd

SamruddhiGaikwad

Yellow

I D

3 rd

JaspreetKaur

Red

 

Solo Singing Competition
Date : 28-02-17 | Venue :School | Class :IV

Winners :

Class

Position

Name of the student

House

IV A

1 st

BhumiSayam

Red

IV A

2 nd

AditiTembhurne

Red

IV A

3 rd

ShreyaGajbhiye

Blue

IV B

1 st

Prince

Blue

IV B

2 nd

BariraHafsa

Red

IV B

3 rd

PrathmeshBhaisare

Blue

IV C

1 st

Mahi

Green

IV C

2 nd

Tejas

Green

IV C

3 rd

Kalyani

Red

IV D

1 st

Chetna

Blue

IV D

2 nd

Ananya

Red

IV D

3 rd

Harshit

Green

 

Quiz Contest
Date :7-02-2017 | Venue:School | Class : Pre-primary

One Minute Show
Month :Febuary | Class : V

Winners:

Position

Name of the student

Class

House

1 st

SonalJeswani

V A

Blue

1 st

SanskrutiKhobragade

V B

Red

1 st

MallikaAdwani

V C

Blue

1 st

AdityaGour

V D

Red

2 nd

VanshJodhani

V A

Blue

2 nd

RuchikaKatare

V B

Blue

2 nd

ManasviDhawale

V C

Green

2 nd

HimanshuShinde

V D

Green

3 rd

KshitijAdikane

V A

Red

3 rd

Bhakti Dhote

V B

Green

3 rd

PranjaliWanjari

V C

Red

3 rd

HiteshiShukla

V D

Blue

 

 

Kalabharti Child Art Institute
Drawing Competition | Class :Nursury to X

National Level Awards:
Consolation Prize:AnanayaAmbade student of Std VIII A bagged National Level Consolation prize Silver medal of 10gms and certificate.

School Level Awards:
Principal Madam Mrs.VinitaBansal bagged ‘Gurugaurav Award' (Momento& Certificate)
Drawing Teacher Mrs. ReenaSarinand Mrs. Sunita Naidu bagged“Active TeacherAward”

7 students baggedBalkalaratnaAward Medal& Certificate.
1 Sarabjot Singh MultaniNur B
2 AditaPantawaneSr KG D
3 MaitrikaWahane II A
4 HarshitaMahajan III A
5 TejalSelokar IV A
6 DarshnikaMeshram V A
7 HarmanpreetS.Jabbal VI D

Dance Competition
Date :10-02-17 | Class : VII | Venue :School

Winners :
1 st SudhishTiwari VII E
2 nd Saba Sheikh VII C
2 nd Jiya Rajput VII B
3 rd JafferNaqui VII E
3 rd KhuspreetKaur VII D

BasantPanchami Celebration
Date :1 st Feb 2017 | Venue :School Ground

Dance Competition
Month :January | Class :I | Venue :School Ground

 

Position

Winners

House

Class

1 st

RiddhimaBagde

Green

I A

2 nd

NehaBhojwani

Red

I A

3 rd

MinishaTulsawani

Blue

I A

3 rd

HimanshiBhajipale

Red

I A

1 st

Akshara

Yellow

I B

2 nd

P.Parinita

Green

I B

3 rd

Aarohi Das

Red

I B

1 st

DishaDukar

Yellow

I C

2 nd

SimranBudhlani

Green

I C

3 rd

UrjaMasram

Blue

I C

1 st

SamruddhiGaikawad

Yellow

I D

2 nd

StutiSrivas

Blue

I D

3 rd

PritiSanodiya

Green

I D

Dance Competition
Date :10-02-17 | Venue : School | Class : Pre-primary

Annual Concert 2016-17
Theme : Essence of Indian Culture | Date :28-01-17 | Venue :Guru Nanak College of Pharmacy,Nagpur.

 

Solo Dance Competition
Date:13 Jan 2017 | Venue: School | Class :III

Class

Winners

Position

House

III A

RanuPandro

1 st

Red

III A

VaidahiPatil

2 nd

Green

III A

VidhiYadav

3 rd

Green

III B

LabshreeGawai

1 st

Red

III B

Md.Mazuddin

2 nd

Red

III B

VidhiKurmatkar

3 rd

Green

III C

AryaRamteke

1 st

Green

III C

Gargee

2 nd

Green

III C

Hunishka

3 rd

Red

III D

SuhaniGaidhane

1 st

Blue

III D

NiralWandhede

2 nd

Green

III D

Anushka Gupta

3 rd

Red

Scout and Guide Camp (2016-17)
Date : From 28-01-2017 to 30-01-2017
Venue :Central India Public School,Pardi,Bhandara Road, Nagpur
Number of participants 15(Scout:8 and Guide:7)
Incharge teachers: Scouters:
1)Mr,KamalBhagchandani
2)Mr.Santosh Gupta
Guiders:
•  Ms. NehaWani
•  Ms. SonalYadav
Achievements:
1 st prize for tent decoration
2 nd prize for First-Aid competition
Got Participation Award :
All the participants and incharge teachers got certificates.

 

Sandwich Making Competition
Date :23 Jan 17 | Venue :School | Class : III

Class

Students Name

Position

House

III A

PranayaDhakate

1 st

Green

III A

Monish Kalyani

2 nd

Green

III A

ManviSen

3 rd

Red

III B

Nupur Singh

1 st

Green

III B

GurleenLaddar

2 nd

Red

III B

RishabAdikane

3 rd

Blue

III C

Aryan Tejare

1 st

Red

III C

RijwalSawaikar

2 nd

Blue

III C

PrathushMendhe

3 rd

Green

III D

SayyedMisba

1 st

Red

III D

PronitSontakke

2 nd

Blue

III D

HarleenK.Bawa

3 rd

Blue

III D

Navjeet Singh Mathadu

3 rd

Blue

Sandwich Making Competition
Month :December | Class : I | Venue : School

Position

Class

Winner

House

1 st

I A

RoshaMotghare

Yellow

2 nd

I A

GurleenKaurUppal

Red

3 rd

I A

Mahesh Yadav

Blue

1 st

I B

Amrinder Singh Saini

Red

2 nd

I B

Shubra Ukey

Red

3 rd

I B

Aarohi Das

Red

3 rd

I B

Bhavik Naidu

Green

1 st

I C

SomanshuSamanta

Green

2 nd

I C

DishaDeshkar

Yellow

2 nd

I C

Bindhvasni Gupta

Green

3 rd

I C

ShravaniJanbandhu

Red

1 st

I D

AvniSakhare

Blue

2 nd

I D

StutiShrivas

Blue

2 nd

I D

GunjanKanjwani

Yellow

3 rd

I D

LaxmikantKamle

Green

3 rd

I D

AtharvaGour

Blue

Inter School Dance Competition

Date :31-01-17 | Venue: Montfort School Nagpur | School Bagged 3 rd prize

Participants :
1) Dilpreet Kaur
2) Jasmeen Kaur
3) Simran Bath
4) Sarpreet Kaur
5) Gurveer Singh
6) Gurleen Singh
7) Gurpreet Singh
8) Balpreet Singh

 

Bhel Making Competition

Month :January | Class :I | Venue:School

Winners:

Position

Winners

House

Class

1 st

TejalSelokar

Blue

IV A

2 nd

HridayVaswani

Blue

IV A

3 rd

AditiTembhurne

Red

IV A

1 st

Prince Mundrikar

Blue

IV B

2 nd

IshmeetKaurKalasi

Green

IV B

3 rd

PrathmeshBhaisare

Blue

IV B

1 st

DheerMeshram

Red

IV C

2 nd

DeepsitaDhawale

Green

IV C

3 rd

SakshamSahare

Red

IV C

3 rd

Abdul Aahad

Green

IV C

1 st

DimpalJagdishBagde

Red

IV D

2 nd

TanishkaJangdekar

Green

IV D

2 nd

SamikshaBiranwar

Blue

IV D

3 rd

UtkarshAswale

Blue

IV D

3 rd

ChetnaBellani

Blue

IV D

 

Republic Day Celebration

Date: 26 Jan 17 | Venue :School

 

Republic Day Celebration
Date: 26 Jan 17 | Venue :School | Class :Pre-primary

Grand Parent's Day Celebration
Date :20-01-17 | Venue :School | Class : Pre-Primary

 

Fruit Chat Making Competition
Date : 11 th ,13 th ,17 th Jan 2017 | Venue :School | Class :V

Winners:

Position

Name of the student

Class

House

1 st

SonalJeswani

VA

Blue

1 st

SuhaniBhagat

VB

Blue

1 st

NupurMehar

VC

Green

1 st

SiddhantWahane

VD

Blue

2 nd

Balwinder Singh Lohia

VA

Green

2 nd

ManasviLonare

VB

Blue

2 nd

ShrushtiDongre

VC

Green

2 nd

NiharikaBourasia

VD

Red

3 rd

ManyataRai

VA

Blue

3 rd

LipikaTher

VB

Blue

3 rd

Harmanjyot Singh Samlok

VC

Blue

3 rd

Samiya Sheikh

VD

Red

Best Out Of Waste
Date:19-01-17 | Class : VI | Venue:School

Winners :

Position

Name of the students

Class

House

1 st

PremanshuKusre

VI A

Red

2 nd

SanskarWanjari

VI C

Red

2 nd

SnehalSahare

VI D

Green

3 rd

AkshatMourya

VI B

Red

3 rd

SimranjeetKaurRathour

VI B

Green

3 rd

Prince Karmore

VI B

Blue

Annual Sports Meet
Theme : “Save Environment” | Date : 8-12-16
Venue :School Ground | Class : Pre-Primary

 

 

Annual Sports Meet
Theme : “KhelDangal” 2016-17
Date :15-12-16 | Venue: School Ground
Class : Middle and High

 

Christmas Celebration
Date :23-12-16 | Venue : School ground

Macmillan Mathematics Workshop

Date : 9-12-17 | Venue :”The Lounge”Conference Hall
ChitnavisCentre,Nagpur.
Teachers Name:Mrs.AshfiyaSiddique | Mrs.LataBambode

 

Flower Arrangement

Date :2-12-16 | Venue :School | Class : VI

Winners :

Position

Name of Student

Class

House

1 st

Vanshika Bagde

VI C

Red

1 st

Kashish Pandey

VI C

Red

2 nd

Rishika Meshram

VI D

Blue

2 nd

Diksha Dubey

VI D

Blue

3 rd

Akshat Mourya

VI B

Red

3 rd

Dhanshree Mandlik

VI B

Red

 

Baldarbar Drama Competition

Date :4-12-16 | Venue :Bhavans Civil Lines, Nagpur.

Read N Grow Contest 2016-17

Date :6 & 7 Dec 2016-17 | Venue :Sandipani School ,Hazari Pahad , Nagpur
Class:III to X | Incharge Teachers: Miss Geeta Bedi and Mrs. Kripal Bansal
School Topper:Mitrojit Das Gupta

 

Mother Teresa Children Development Society
National Colouring Competition-2016

Date : 26-07-16 | Venue : Sri Guru Harrishan Public School | Class :KG I to X

School Bagged Following Prizes:
Active School Award And Momento
Active Principal Award (Gold Medal)
Active Teacher Award (Gold Medal)
23 Students Got Best Student Award,Gold Medal and Certificate

 

 

Salad Decoration

Month :November | Class: VII | Venue: School

Winners :

Position

Name of the student

Class

House

1 st

ArshpreetKaurSaini

VII B

Red

1 st

LishitaPatnaik

VII B

Red

2 nd

SanchiPantawne

VII C

Red

2 nd

Dimple Kukreja

VII C

Red

3 rd

MeenalBourasia

VII C

Green

3 rd

AdvytishaPatil

VII C

Green

3 rd

TejindersinghLohiya

VII E

Red

3 rd

ShubhajitChakraborty

VII E

Red

 

National Education Day
Date :11 th Nov 2016 | Venue : School

 

MonoActing Competition
Date :28-11-16 | Class: II | Venue :School Ground

Winners:

Position

Name of the students

Class

House

1 st

Karan Shukla

II A

Blue

2 nd

Shivek Lalwani

II A

Green

3 rd

Sharlin Bambode

II A

Red

1 st

Jaspreet Kaur

II B

Red

2 nd

Tanishka Goswani

II B

Blue

3 rd

Ahana Patil

II B

Red

1 st

Dhrutisha Ambade

II C

Green

2 nd

Meet Gawai

II C

Blue

3 rd

Divya Sahu

II C

Red

1 st

Purvi Balwani

II D

Red

2 nd

Arpit Gajbhiye

II D

Blue

3 rd

Himanshi Jeswani

II D

Blue

 

Dance Competition | Date :21 st Nov 2016 | Class: IV
Venue:School

Winners :  

Position

Name of the students

Class

House

1 st

ChetnaMasram

IV D

Green

2 nd

Jasmine Kaur

IV D

Red

3 rd

PrathmeshBhaisare

IV B

Blue

3 rd

BariraHafsa

IV B

Red

3 rd

TanushreeBharti

IV B

Green

 

Akhil Bhartiya Nagrik Vikas Kendra
Drawing Competition 2016
Month : Oct 2016 | Venue:School

3 students
Aarohi Das (I B),
PranayaDhakate (III A),
Juhi Moundekar (VII A) bagged BalkalaRatna Award Gold Medal and Certificate.

Drawing teachers Mrs.ReenaSarin and Mrs. Sunita Naidu also bagged Active Teacher Award Trophy and Certificate.

 

Singing Competition
Date:28-11-16 | Class: I
Venue :School Ground

 

Winners:

Position

Name of the students

Class

House

1 st

HimanshiBhajipale

I A

Red

2 nd

DakshPantavane

I A

Yellow

3 rd

PulomaChanda

I A

Blue

1 st

Sharanya

I B

Red

2 nd

Aryan Byas

I B

Green

3 rd

Arohi Das

I B

Red

1 st

ParishwaParate

I C

Green

2 nd

DishaDeshkar

I C

Yellow

3 rd

UrjaMasram

I C

Blue

1 st

YashasviSomkuwar

I D

Red

2 nd

JaspreetKaur

I D

Red

3 rd

Natasha Tembhurnikar

I D

Blue

Ad-Mad World Competition
Date: 22-11-16 | Class : III | Venue :School

Winners:

Position

Name of the students

Class

House

1 st

PranayaDhakate

III A

Green

1 st

VedahiPatil

III A

Green

1 st

SohamGourkar

III A

Green

2 nd

ShubhamVaidya

III A

Red

2 nd

RijulJambhulkar

III A

Blue

2 nd

Monish Kalyani

III A

Green

3 rd

BhavyanshuChouhan

III A

Blue

3 rd

VidhiYadav

III A

Green

1 st

TeemayDeshbhratar

III B

Blue

2 nd

ShlokPuri

III B

Red

2 nd

VidhiKurmatkar

III B

Green

3 rd

AnkushMotsinghani

III B

Green

3 rd

Japjaaj Singh

III B

Green

1 st

KanishkaMeshram

III C

Red

2 nd

AryaRamteke

III C

Green

3 rd

SharayaKamath

III C

Green

1 st

PrachayGupte

III D

Red

1 st

PronitSontake

III D

Blue

2 nd

Pranav Pimple

III D

Red

2 nd

HarleenKaurBawa

III D

Blue

3 rd

ShankhikiShrivas

III D

Blue

 

Nutritious Food Activity
Class :I to VI | Month: 1 st to 7 th Sept | Venue: School

 

Navratri Festival- Garba
Date :6-10-16 | Venue :School

Interschool Story Recitation Competition
Date:3 rd Oct 16 | Venue :South Point School
Topic :Story Recitation (Wild Life) | Importance to nature and environment

Names of participatedstudents are:
1) RudeshBhotmange
2) MohitBalwani
3)HarshitaGajbhiye

Inter School Sanskrit Competition
Date: 22-10-16 | Venue: BKVV Telankhedi | Inchargeteacher :Mrs Rita Bhatnagar

 

Identification of objects
Date:21-10-16 | Venue: School | Class :III

Winners:

Position

Names of students

Class

House

1 st

NamanKalbande

III A

Blue

2 nd

PranayaDhakate

III A

Green

2 rd

VedahiPatil

III A

Green

3 rd

ManviSen

III A

Red

1 st

PrajwalAmbade

III B

Red

2 nd

Sidra Sheikh

III B

Blue

3 rd

Granth Singh Renu

III B

Green

1 st

AarushiPendam

III C

Blue

2 nd

AryaRamteke

III C

Red

3 rd

AtharvaGajbhiye

III C

Blue

1 st

GeetikaKewalramani

III D

Red

2 nd

VaffSomkuwar

III D

Red

3 rd

RehantTembhurnikar

III D

Green

 


Greeting Card Making Competition

Month : October | Class : I | Venue : School

Winners:

Position

Name

Class

House

1 st

Arshpreet Singh

I A

Red

2 nd

AnushkaPimpre

I A

Blue

3 rd

MinishaTulsawani

I A

Blue

1 st

ShanuPandro

I B

Blue

2 nd

Arohi Das

I B

Red

3 rd

Gunbir Singh

I B

Green

1 st

VanshVolechha

I C

Red

2 nd

MahiKaurMattu

I C

Red

3 rd

Trisha Bhimte

I C

Red

1 st

VedantMohadikar

I D

Green

2 nd

JaspreetKaur

I D

Red

3 rd

Pratik Shende

I D

Blue

3 rd

RaunakNitnawre

I D

Red

Gandhi Jayanti
Date: 1 October 2016 | Venue : School

 

Peace Foundation (Care Hospital)
Date :7-10-16 | Venue :SaraswatiVidylaya ,Shankarnagar,Nagpur

2 nd Prize In Group Song Singing Competition
Participant's Name:
•  YashDange
•  MohitTirpude
•  HimanshiPantawane
•  SayaliShambharkar
•  ShreniDubey
•  TanushreeGawai
•  SimranjeetKaurMatharu
•  AnishkaBhilawe
•  LavanyaRamteke
10)MitrojitDasgupta

Instrument player:
1)AdityaTirpude
2) BhanuSamdasani
3)Avnit Singh  

3 rd Prize in Group Dance competition
Participant's Name:
1)Gurvir Singh Bhatia
2)Gagandeep Singh Palahiya
3)Balpreet Singh
4)Ramandeep Singh
5)DilpreetKaur Wade
6)KiratKaurArjani
7)AmanpreetKaur Rajput
8)JasmineKaurJassal
9)SarpreetKaur
10)Gurpreet Singh

Poster Making Competition (Save Water)
Month : October | Class : IV | Venue : School

Winners:

Position

Name

Class

House

1 st

ArnaviThool

IV A

Blue

2 nd

SuhanaWasnik

IV A

Green

3 rd

ReshamBagde

IV A

Green

3 rd

AditiTembhurne

IV A

Red

1 st

Ganesh Ingle

IV B

Red

2 nd

LineshTiwari

IV B

Blue

3 rd

AnshUkey

IV B

Blue

1 st

KhushiYadav

IV C

Blue

2 nd

ShashankRaut

IV C

Green

2 nd

DheerMeshram

IV C

Red

3 rd

Piyush Aware

IV C

Blue

1 st

DimpalBagde

IV D

Red

2 nd

Jay Mishra

IV D

Blue

2 nd

HarpreetKaur

IV D

Blue

3 rd

ChetnaMasram

IV D

Red

 

 

Rangoli Competition
Month :October 2016 | Class : VI | Venue : School Ground

Winners :

Position

Name of the student

Class

House

1 st

Prince Karmore

VI B

Blue

2 nd

Mahipal Singh Matharu

VI D

Blue

2 nd

Snehal Sahare

VI D

Green

2 nd

Shreya Bansod

VI C

Blue

3 rd

Kashish Pandey

VI C

Red

3 rd

Tanushree Saudarkar

VI C

Red

3 rd

Mahi Nanet

VI A

Red

 

 

Poster Making Competition
Month :October | Class: V | Venue:School

Position

Name of the students

Class

House

1 st

Vaishakhi Bhimte

V A

Red

1 st

Bhakti Dhote

V B

Green

1 st

Rano Sakhare

V C

Blue

1 st

Utkarsh Durge

V D

Green

2 nd

Aadya Dixit

V A

Red

2 nd

Pranjali Langewar

V B

Red

2 nd

Dilpreet kaur virdi

V C

Red

2 nd

Himaskshi Lal

V D

Blue

3 rd

Prince Yadav

V A

Green

3 rd

Manthan Masram

V B

Green

3 rd

Suhani Mutkure

V C

Red

3 rd

Taksham Lautre

V D

Blue

 

XCEED Workshop (Foundation For Life)
Date:1-10-16 | Venue: Radisson Blue Hotel, Nagpur
Teachers Name: Mrs. ArchanaLal | Mrs. LataBambode

Peace Foundation

Date:26-08-16 | Venue:IMA Hall
Sua lehaAlam of Class X D bagged 1 st prize in Hindi Elocution Competition

“LIC Diamond Jubilee Insurance Week Celebration” Drawing Competition
Date:3-09-16 | Venue:LIC office
Dikshita Sakhare achieved first prize and received a trophy and cash prize

Interschool 3rd St.Vincent Pallotti Memorial Roller Skating Championship-2016
Date:16-09-16 | Venue:St.Vincent Palloti School Rano Sakhare of Std V bagged Gold Medal in line skating

Hindi Diwas
Date:14 Sept 2016 | Venue:School | Class:X

Teachers Day Celebration
Date:3-09-16 | Venue:School Ground

Nutrition Week
Venue :School | Class:Pre-Primary

Event -Meet The Scientist Seminar
Date :9-08-16 | Venue:Platinum
Attended by Mrs.CharuTikekar,MissShwetaCharbhe with 12 students

Cookery Skill
Date:12-09-16 | Venue:School | Class: X

Rakhi Making
Date: 19-08-16 | Venue :School | Class:Pre-Primary

Janmashtami Singing Competition
Date:09-09-16 |Class: Pre-Primary | Venue:School

Ganesh Chaturthi Celebration

Date ::02-09-16 | Venue:School |Class:Pre-primary

Interhouse Basketball Competition
Date:27-07-16 & 30-07-16 | Venue:School Ground | Class: IX & X

Independence Day Celebration
Date:15-08-16 | Venue:School

Miss Pranali Patil Top Notcher Of AISSE 2015-16 Hosting The National Flag in the Presence Of School Principal Mrs.Vinita Bansal ,The Esteemed Members Of The Sikh Education Society General Secretary Sardar Parshan Singhji (Ex.M.L.C) And President Sardar Gurbux Singhji And Other Dignitaries Look On.

 

Independence Day CelebrationAnd Fancy Dress Competition
Date :12-08-16 | Venue :School

Meritorous Students(AISSE ):-2015-16
Meritorous Students(AISSE ) with General Secretary Sardar Parshan Singhji Kalsi(Ex-MLC), President Sardar Gurbux Singhji Lamba,Principal Mrs Vinita Bansal and Staff Members

Workshop of Scouts & Guide
Date :16-07-16 | Venue:School

Thread Impression
Date:05-08-16 | Class: Pre-primary |Venue:School

 

Tree Plantation
(Scouts and Guide) | Date:20-07-16 | Venue:School

 

Interhouse Football Competition

Date :25 th & 26 th July 2016 | Venue:School Ground | Class:VII to X

Tree Plantation Drive
Date:20-07-16 | Venue:School

Story Telling Competition V
Date :15-07-16 | Venue:School


Winners

Position

Name the Winners

Class

House

1 st

Balwinder Singh Lohia

VA

Green

1 st

AnshShende

VB

Red

1 st

RanoSakhare

VC

Blue

1 st

MohitBalwani

VD

Red

2 nd

AmishaDurbude

VA

Blue

2 nd

K,SaiSohanPatnaik

VB

Blue

2 nd

SejalWandhede

VC

Red

2 nd

NiharikaBourasia

VD

Red

3 rd

ManyataRai

VA

Blue

3 rd

SuhaniBhagat

VB

Blue

3 rd

NishthaWaghmare

VC

Blue

3 rd

HiteshiShukla

VD

Blue

  Story Telling Competition
Month : July 2016 | Venue: School | Class : I

Position

Name of the winners

Class

House

1 st

Phuloba Chanda

IA

Blue

1 st

Yashasvi Gedam

IB

Red

1 st

Shravani Janbandhu

IC

Red

1 st

Jaspreet Kaur Matharu

ID

Red

2 nd

Rosha Motaghare

IA

Yellow

2 nd

Arman Shahid Sheikh

IB

Green

2 nd

Arshpreet Singh Dhillon

IC

Green

2 nd

Gunjan Kanjwani

ID

Yellow

3 rd

Daksh Pantawane

IA

Yellow

3 rd

P. Parinita

IB

Green

3 rd

Sharaya Patil

IB

Green

3 rd

Amit Tupkar

IC

Yellow

3 rd

,Sarvi Sheval

IC

Blue

3 rd

Stuti Srivas

ID

Blue

3 rd

Vansh Rohala

ID

Red

 

School Election
Date :14-07-2016 | Venue :School

Investiture Ceremony
Date :19-07-17 | Venue: School

Inter House Singing Competition
Date :16-07-16 | Venue:School |Class: VI

Winners of Std VI:-
1 st Anjali Jaiswal-Green House
2 nd NandiniUkey-Green House
3 rd Sameer Yengade-Green House
Prince Karmore-Blue House

Inter House Singing Competition
Date :16-07-16 | Venue:School |Class:III

Winners Of Std III:-
1 st ShreyanshRamteke -Red House , LavashiGawai-Red House
2 nd ViddhiYadav -Green House
3 rd HarleenKaur-Blue House
ArmanAdil -Green House

Hindi Story Telling Competition
Month : July 2016 | Venue: School | Class : IV

Position

Name of the winners

Class

House

1st

SuhanaWasnik

IVA

Green

1st

PraltmeshBhaisare

IVB

Blue

1st

DheerMeshram

IVC

Red

1st

Jai Mishra

IVD

Blue

2 nd

HridayWaswani

IVA

Blue

2 nd

ApoorvaIngale

IVB

Blue

2 nd

PuneetSakhare

IVC

Green

2 nd

Jasmine Kaur Maras

IVD

Red

2 nd

Mahant

IV D

Green

3 rd

Kunal Bhandarkar

IVA

Red

3 rd

BariraHafsa

IVB

Red

3 rd

RitishaPantawne

IVC

Red

3 rd

ChetnaBellani

IVD

Blue

Guru Poornima
Date :19-07-16 | Venue:School

Formation Of Various Club
Date: 20-07-16 | Venue:School

Eco-Club

Heritage Club

AEP Club
Social Club

Literary and Reading Club

Health And Wellness Club
Science Club

Disaster Management Club

 

Peace Foundation

 

Guru HarkrishanMaharaj's Birthday
Date:28-07-16 | Venue:Gurudwara Gyanpakash

Balloon Day
Date:21-07-16 | Venue: School | Class :Pre-Primary

Pink Day Celebration
Date :8-7-2016 | Venue: School

Meritorious Students AISSE Session 2015-16
Legacy of 100% Result Maintained | 172 students appeared
Passed percentage -100%

 

List Of Meritorious Students AISSE Session 2015-16

Sr.No

Students Name

Percentage

1

PranaliPatil

98.2%

2

HarshadaLande

97.8%

3

C Rohit

97%

4

RitikaMangate

96.8%

5

NavneetK.Chniana

96.6%

6

Tushar Roy

96.6%

7

ApurvaAmbade

95.8%

8

IshikaPatil

95.8%

9

ShreyashiBorkar

95.8%

10

AmanTumane

95.6%

11

AnushkaKonnake

95.4%

12

MihirChokra

94.4%

13

ShravaniGondane

95.4%

14

AnomPadmapani

95.2%

15

ParagRamteke

95.2%

16

AnuragShambharkar

95%

17

MansiKanojia

95%

18

Yashpreet Singh Kalsi

95%

19

AkanshaShamkuwar

94.8%

20

Amlan Roy

94.8%

21

Rahul Dangre

94.8%

22

AnushaBanala

94.4%

23

PiyushNathJha

94.2%

24

MinalKarade

94%

25

KalashSahare

93.6%

26

MayurNandankar

93.6%

27

GunjanLalwani

93.4%

28

Harleen Singh Bewali

93.4%

29

AvishFakirde

93.2%

30

IshaGode

93.2%

31

ManorathMeshram

93%

32

RiyaNikambe

93%

33

AnishMotghare

92.6%

34

IshikaChoudhary

92.6%

35

RiyaKakde

92.4%

36

SiddhantChinchkhede

92.2%

37

ApurvaGajbhiye

91.8%

38

SanketPanchbhave

91.8%

39

AkshatWaghmare

91.6%

40

MadhulikaMendhe

91.6%

41

NishaMoudekar

91.6%

42

Ankit Dixit

91.2%

43

AkshadaLal

91%

44

LavinaVaswani

90.4%

 

Educomp Training (Refreshing Session 2016-17)
Date:16&17June 2016

Computer Training (Refreshing Session 2016-17)
Date:16&17June 2016

Primary and Middle School Teachers

High School Teachers

 

2 nd International Yoga Day Organized In School (As per instructions of CBSE and Ayush Ministry)
On 21 st June 2016 Tuesday 7:00 to 8:00am

ArthakadiChakrasanam

Vritchasanam

Tadasana

Gomukasanam

Dhyan (Meditation)

Dhyan (Meditation) performed by teachers

Musical Yoga

Drawing Competition conducted on Yoga Day

Quiz Competition on occasion of Yoga Day

 

18 th SOF National Science Olympiad

School Topper Medals
Medals Summary | Gold = 8 | Silver Medals = 6 |Bronze = 9
Medals Winners List(Level-One)

Class

Name of the student

Type of Medals

IV

UtkarshDurge

Gold Medal

IV

ShreyashChahande

Gold Medal

V

ShramanJanbandhu

Gold Medal

V

AkshatSahu

Silver Medal

V

VanshShende

Bronze Medal

VI

MohitTirpude

Gold Medal

VI

AvaniBagde

Silver Medal

VI

SwarnimChandve

Bronze Medal

VII

Yash V Khobragade

Gold Medal

VII

SamikshaGanvir

Silver Medal

VII

Suraj S Hemnani

Bronze Medal

VIII

PrerakMeshram

Gold Medal

VIII

JanakKukreja

Silver Medal

VIII

Aryan Khaparde

Bronze Medal

IX

Anushka Sharma

Gold Medal

IX

ShrayaBagde

Silver Medal

IX

AryashBhalerao

Bronze Medal

X

Rahul S Dangre

Gold Medal

X

PrajwalGedam

Silver Medal

X

MohdAminuddin Sheikh

Bronze Medal

X

Prabhjot Singh

Bronze Medal

X

PranaliPatil

Bronze Medal

X

Prateek P Mate

Bronze Medal

 

IMO (International Mathematics Olympiad)

In IMO Exam(SOF) school children bagged 11 Gold Medals, 10 Silver Medals and 11 Bronze Medals and Master Prerak Meshram and Nirmal Sakhare got the medal of excellence.

Gold medal winners are:

Dhani Shende (Class 1),Mohd. Arman Adil (class 2),Jai Mishra(class3),Shaikh Azeem (class 4), Naveen Aware (class 5),Mohit Tirpude (class6),Samiksha Ganvir (class 7)Chinmay Burrewar (class 8),Bhushan Pardhi ( class 9),Mohd. Aminnudin Sheikh( class 10) and Parag Ramteke (class 10).

MACMILLAN EDUCATION INDIA

IAIS International Assessment conducted by Macmillan Education India in the month of September 2015.
Out of 42 participants 2 children got high distinction award and 5 children got Distinction award and their names are as follows :

•  PrerakMeshram VIII C (Maths) High Distinction
•  RujulChawre VIII C (Maths) High Distinction
•  PranavManvatkar VIII C (Maths) Distinction
•  YashKhobragade VII C (Maths) Distinction
•  PrerakMeshram VIII C(Science) Distinction
•  YashKhobragade VII C (Science) Distinction
•  PrerakMeshram VIII C (Digital Technology) Distinction

All the award winners were rewarded and honoured with certificates by Principal -Mrs. Archana Joshi.

CCE Workshop –Scholastic Areas –CEO Pune

Date :26 th and 27 th April | Venue : SGHPS

Resource Persons:-
Mrs. AnnipoorniShashtri(Senior Principal Sri Krishna NagarBhartiyaVidyaMandir,Nagpur)
Mrs.AnjuBhutani Principal (BhartiyaVidyaMandir Civil Lines.)
Participants:-60

 

Summer Camp

Date : 18 th April to 7 th May 2016 | Venue : Sri Guru Harkrishan Public School

Sports & Games

Music

Dance

Art & Craft

Spoken English

Yoga\Physical Fitness

Keyboard/Casio

Western Dance

Calligraphy

Writing Skill

Chess

Harmonium

 

Collage Work

 

Cricket

Tabla

 

Flower Making

 

Skating

Singing

 

 

 

Table Tennis

 

 

 

 

 

 

Silver Jubilee Celebration
Date: 12 March 2016 | Venue:Guru Nanak College Of Pharmacy,Nari, Nagpur

Inaugural Ceremony of Silver Jubilee Event
Chief Guest Hon'bleShriNitinGadkariji,Dr.Milind Mane MLA North Nagpur, General Secretary SardarParshan Singh Kalsi( Ex-MLC),President SardarGurbux Singh Lamba And Principal Mrs.Archana Joshi.

General Secretary SardarParshan Singh Kalsi( Ex-MLC) addressing The Gathering.

Release Of Souvenir

Dance Performance By The Young Artist Of SGHPS

Dance Performance By The Young Artist Of SGHPS

Dance Performance By The Young Artist Of SGHPS

SciPoTech - 2016 | Date :20 Feb 2016
Venue:Podar World School Nagpur
Chaitanya Gajbhiye and Dimple Kukreja bagged Second Prize in the category of Junior Technology.

Satish Sarode,Suleha Alam , Chirag Joshi ,Hardik Kotangle participated in SciPoTech 2016

 

BharatiyaSanskrutiGyanPariksha
Date:19 Oct 15
125 students participated and VaidaviWasnik of Std V C bagged first rank in District level.

Empanelled Energy(Art of living)
“Stress free teaching” session of one hour was taken by ‘Art of Living Foundation” in our school for 40 staff members and students on 17/02/2016.

Blessing Ceremony of X Std students | Date :13 Feb 2016

 

School Health And Wellness Club (Conducted Asthma Awareness Program By Cipla)
Dr. Sandip Narwade along with team members visited and examined the students of primary classes.

 

Mass Pledge Campaign (Under Swachh Bharat Mission)
Date:25 Jan 16 | Venue: School
“Mass Pledge Campaign” under Swachh Bharat Mission, the “Swachhata Pledge” was administered by the PrincipalMrs.Archana Joshi to 1557 number of students and 93staff members during morning assembly on 29 Jan 2016.

Various Activities Under Literary Club
Literary club incharge:Mrs.AshaRai Sudan
Co-ordinatingteacher:Mrs. SimranKaur
•  Extempore Speech Competition organized by LIC
Venue: LIC office | Participants :SaulehaAlam IX D and ShreyanshiBorkar X B
•  Travel Quest Conducted by Thomas Cook Scientific hall
10 students participated.
•  20 th Anuvrat Essay Writing Competition organized by AkhilBharatiyaAnuvratNyas 16 students and PrincipalMrs.Archana Joshi ,Mrs.AshaRai Sudan and Mrs.KantaRadhwani participated.
•  Many students participated in different expression series conducted by CBSE.
•  16 students selected for regional level in Katha Club CBSE creative story writing competition.
•  National Education Day, RashtraEktaDiwas,World disability day were celebrated and the reports are send to CBSE.
•  67 students got participation certificates in essay writing competition organized by Centre Point School and SiddhantChendkede bagged cash prize Rupees 1000.
•  Various events were conducted by The Times Of India Group for school Buzz.
•  TanishaSukhejaAndRudeshBhotmange bagged cash prize in essay writing competition organized by YMCA.
•  Students participated in Zee Kahani Express and 3 students were selected for city level competition.
Many students participated in ‘Read And Grow contest ‘ organized by Sandipani School.Navjot Singh Maras(VII A) and HardikSomkuwar (IX A) received gifts.
•  In Interschool Drama Competition Baldarbar organized by BVM school bagged first prize for production rupees 15000 and trophy,second prize for direction rupees 1500 and trophy and prize amongst BEST 15 schools all the artist received certificates for the same.

Capacity Buiding Program (Topic:Challenging areas in the text book of class X Mathematics)
Resource Persons:
Mr.YogeshMaske
Mrs.PadmajaMarathe
Venue: St. Xavier's High School | Date: 18 th ,19 th Dec 2015
Name of teachers attended workshop
Mrs. Ramalakshmi Asst. Teacher(Maths)
Mrs. RavinderKaurChalotraAsstTeacher(Maths)

Camlin Kokuyo Seminar (Demonstration of some drawing material)
Date:7 Jan 2016 | Venue :Chitra Kala Mahavidyalaya Nagpur.
Attended by Mrs. Sunita Naidu

Pen Brush

Acrylic Painting

Portrait (Water Colour)

Transparent Photocolour

 

 

BasantPanchami Celebration
Date : 06 Jan 2016 | Venue: School campus
Incharge teachers: Mrs.Deepali, Miss.Roshni, Mrs.Ashfiya, Mrs. Ragini,MrsMonali

Annual Sports Day (Pre-Primary)
Date: 5 Feb 2016 | Venue:School

Republic Day Celebration -- 26 Jan

29 states and 7 union territories depicted their culture event jugded by SardarSarabjeetSinghjiKalsi(Joint Secretary) and SardarJaspalSinghjiSaluja(Principal Gurunanak High School)

Martyr's Day (ShaidhiDiwas)
Date:23 rd Dec 15 | Venue: Guru Nanak School Ground
ShabadPresented By Choir Group And Music Teacher Mrs.Sangita Bhatacharjee and Mr. Mahesh Kale

 

Macmillan English Ferry Workshop
Date : 04-12-2015 | Venue : Center Point Hotel
Attended by: Mrs.Piyarly Bhoumik & Mrs.Sukhvinder Kaur Saini
Received certificates for the same.

 

Sri Guru Gobind SinghJi Jayanti
Date : 16-01-2016 | Venue : Kasturchand Park
Incharge Teachers : Sangita Bhattacharjee , Mousmi Dasgupta , Mr.Mahesh Kale
Members of the Choir Group: Sarpreet Kaur Multani, Lavanya Ramteke,Bhanu Samdasani, Jasmine Kaur, Kirat Kaur and Dilpreet Kaur.

CBSE Capacity Building Program
Date:22 and 23 Jan | Venue: Priyadarshani public school
Resource Persons: Mrs. Neema Jain( Principal : Priyadarshani public school) & Bharti Bhijwi (Principal Sandipani School Hajaripahad Nagpur)
Program attended by Mrs. Poonam Dodeja and Padma Upadhye

 

Christmas Day Celebration
Date : 22 nd Dec 2015 | Venue: School playground
Incharge teachers:
Mrs Shobna Ferrier
Mrs Piyarli Bhoumik
Miss Sonal Yadav
Miss Arefa Siddique
Mrs Mitali Wong
Mrs Cheryl Fernandez

Art And Craft Exhibhition: “Best Out Of Waste”
Date:9 Jan 2016 | Incharge teacher: Mrs. Reena Sarin & Mrs.Sunita Naidu | Class: I to VIII

Sports Day 2015-16
Class: I to V(Primary) | Date: 14 Dec 2015

 

GRAND PARENTS DAY CELEBRATION BY PRE-PRIMARY SECTION
DATE:11 DEC 2015 | VENUE: SCHOOL GROUND

CCE WORKSHOP
Date-6 TH 7 TH NOV | Co-Sholastic Activity | Venue-Bhavans Civil Lines
CCE workshop attended by following teachers:

•  Mrs. MitaliMukerjee
•  Mrs. KantaRadhwani
•  Mrs.PreranaSomkusle
•  Mrs.VinitaBansal
•  Mrs. KulvinderKaurMadne
•  Mrs. ShubhangiMuhare

26 th Indian constitution day
Venue-School playground
Poster Making Competition | Speech /Poetry | Peace March Std-IX

 

INTERSCHOOL CHESS COMPETITION
VENUE:PUNE | DATE:4 DEC 2015

11 students participated and received participation certificates


GURUNANAK JAYANTI CELEBRATION AT GURUDWARA GYAN PRAKASH

Students with Music teacher SangitaBhatacharjee and Table Sir Mr Mahesh Kale


Rashtriya Ekta Diwas | National Education Day
Sardar Vallabhai Patels Birthday celebrated as ‘Rashtriya Ekta Diwas'
Pledge Ceremony for students of Std. IX and X
Run for unity at school level For Std. Ix and X

Siddhant Chinckhede XD and Anushka Kannake spoke on the occasion. Students participated in CBSE Expression
series wrote essays, made posters and drawings.


Teachers Day Celebration 2015


YMCA ESSAY WRITING COMPETITION

RudeshBhotmange bagged cash prize Rs. 1000/ and TanishaSukheja cash prize Rs. 500/ -


NTPC Painting Competition
A Govt. of Inter Enterprise National Level Competition
Date: 1 st Oct. 2015 | From Std. IV to VI
Selected Students: VIA – Avani Badge and VI E – Shreyash.


Next education (workshop)
Venue: Tuli Imperial | Date: 3/10/2015
‘Leading the change through hands on learning'
Attended by: PrernaSonkuwar & Vinita Bansal


NSE QUEST
Organized by CNBC, TV channel .
Date: 30 th Sept. 2015 | Venue: Ramkrishna Marg, Tea Point, Dhantoli, Nagpur.
Students received Certificate of Participation Suleha Alam and Sankalp Verma from Std. IX


Mathematics Workshop | Date: 22/8/2015 | Venue: Hotel Heritage | Conducted by BharahBhawan (P&D)

Aim: Sharing teacher's ideas, techniques & activities to make mathematics learning fun in the classroom by relating mathematical concepts with everyday life. Resource Person: SudhirSinghal founder of Dynamic Minds Group Author etc.
Attended By: Prerana Sonkusare & Ragini Shrivastav
School out Reach Program-2015
Organized By: Centre Point School, Katol Road, Nagpur


BAL DARBAR INTER-SCHOOL DRAMA COMPETITION

Date: 29 th Oct. 2015 | Venue:Sai – SabhaGruha. | 27 schools participated

Names of the Artists : SatishSarode (Father), DeepikaVaswani (mother), Ritika Joshi (Shilpi), SarthakDhok (Kshitij),ShreyashiBorkar,
RitikaMangate, NavneetChanniana, VaishnaviKhinchi, SiddhantChinchkhede, VeejilNikose, ManyaBhasin, PriyanshuWaghmare.

Prize Winner:

Guidance by Mrs. Archana Joshi (Principal)
Production : 1 st Prize – 15,000/-
Direction : 2 nd Prize – 1,500/-
Best School Award – Amongst Best 15 Best Schools.
Script by Mrs. Sobiya Patel
Production and Direction : Mrs. AshaRai Sudan, Mrs. Sobiya Patel and Mrs. SangeetaBhattacharjee
Music by Mrs. SangeetaBhattacharjee, Mast. AnomGondane


Bal Mela Fete on account of children's day
Date: 4 th Nov. 2015 | Various Stalls of food stuff and games were organized for the students by the teachers. |Song by teachers.


Beacon Scouts and guides annual hike 2015
Date: 10 th Oct. 2015 | Venue: Seminary Hills (Baludyan)

650 students from 20 schools participated. School bagged 3 rd prize in Inter school Patriotic Song Competition.


Diwali celebration | Date: 7/11/2015


Health Check-up
Word Heart day celebration

School Health and Wellness Club
Conducted Asthma Awareness Program | By CIPLA for students

Dr. SandipNarwade along with team members visited and examined the students of primary classes.


Inter-school Essay Writing Competition organized by center point school
67 students received certificates of participation.


Special Course on Remote Sensing & Geographical Information System
Conducted By Maharashtra Remote Sensing Application Centre (MRSAC) 27/07/2015 to 7/08/2015.
Attended by Mrs. RashmiSahani awarded Certificate for the same.


Sanitary Inspection by Mrs. Anmol Badjatiya – Principal Jain International School


Times of India had conducted an event in which various activities were conducted.

64 students participated.
InchargeTeachers :MrsMitaleeMukharjee (vice-principal) | Principal : Mrs. Archana Joshi
Supervisor &cordinator : Mrs. AshaRai Sudan, ArvindChoudhary, SangitaBhattacharjee, Mahesh Kale, Sunita Naidu

Students Requirement Details

Editor Students: 1 Amlan Roy X
  2 RitikaMangate X
  3 PiyushJha X
  4 ShreyashiBorkar X
  5 VaishnaviKhinchi X
  6 NavneetChaniane X
  7 Mohit Patel IX
  8 SwariliRamteke IX
Reporter : 1 AmanJumane X
  2 SaulehaAlam IX
Middle School: 1 Navjot Sigh Maras VII A
  2 AsthaDodeja VII A
  3 SanketVerma VII B
  4 DilpreetKaur Wade VII C
  5 AyushJha VII A
  6 Chirag Joshi VIII A
  7 AdityaBawane VIII A
  8 MohitDharmani VIIIB
  9 GeetikLabba VIII B
  10 JanakKukreja VIII B
  11 SanskritiYadav VIIIC
  12 Ushika Roy VIII C
  13 Aryan Khaparde VIII A
  14 SarthakDhok VIII D
  15 Smith Walke VIII D
  16 VeejalNikose VIII D
Photographer Students: 1 DhananjayShende X- A
  2 KarandeepPothiwal X-B
  3 RohitDhangaye X-C
  4 RudeshBhotmange X-C
  5 YashKirtiMool IX
  6 AdityaBiswal X-A
Artist Students: 1 AkshadaLal  
  2 MeenalKarade  
  3 RitikaJadhav  
  4 RinkuShivhare  
  5 AnshulTembhurne  
  6 HemaniSauandarkar  
  7 SatishSarode  
  8 MayurNandadkar  
Essay & Poem Writing : 1 SiddantChinchkhede X-D
  2 ShrinuAmbade X-D
  3 VanitaAssudani X-D
  4 ArshitaGabhaiye IX-A
  5 LeeshaTembhurne IX-B
  6 SankalpVerma IX-C
  7 TanishaSukheja IX-D
  8 HimanshuSaha IX- B
Extra Students : 1 ApekshaRamteke X-A
  2 AksharaGajhate X-B
  3 PranaliPatil X-C
  4 Rohit X-C
  5 MuskanYadav IX-B
  6 JasleenKaurDigwa IX-B
  7 SakhiHumani IX-C
  8 ShreyaBagde IX-D
  9 IshanChanchlani X-B
  10 AdityaTirpude IX-A
Achiever Students : 1 Ritika Joshi X-C
  2 DeepikaVaswani IX-A
  3 PrerakMeshram VIII- C
  4 SamikshaGanvir VII
  5 AditPatil IX -A
  6 SanjanaBharti IX-A
  7 TapanPakhide X-D
  8 AnomGondane X-A

Workshop for teachersconduted by global education-raisoni group
Resource person Dr. Yasin Sheikh (Director Raisoni Group) | Date: 7 th October 2015 | Topic: ‘Teacher in U'.


Late Former President A.P.J.AbdulKalam's Birthday Celebration -15 th October 2015


Help Age India

Huge amount collected by students Std VI,VII,VIII& social cause club members of IX & X . Highest collection done by SaniaRamteke (VII-D), ChetanDhawan (IX-A), Inderpreet Singh Bedi (VI- B). Students received certificates & gifts from the organization.


Independence Day Celebration 2015 (pre-primary)

Skit based on real life of A.P.J. Abdul Kalam Various other events were held


Report for Janmashtami Celebrated by Pri-primary students |Date: 07/09/2015


Katha Club Story Writing Competition '2015' | Organized by CBSE

Search for Excellence 7.08.2015 (Activity conducted under the Literary Club) |Many students from I to X participated.

Katha Utsav Delhi ‘2014'


SCHOOL BAGGED GREEN SCHOOL AWARD UNDER WILD WEEK CELEBRATION


DurgaUtsav Celebration in school | 15 th October 2015

Staff Members and students performing DandiyaRaas and Garbha

 


Inter School Born Vita Quiz Competition 2015

Venue: SHREE SAI SABHAGRUH | No. Of Students: 10 (5 team, 2 in each team)

Name of Students:

Sr.no Name of Student Class
1 Prerak Meshram VIII C
2 VeejalNikose VIII D
3 Aayush Zha VIIIA
4 Smith Walke VIIID
5 Navjyot Singh Maras VIIA
6 AaryanKhaparde VIIIA
7 SamikshaGanvir VII D
8 P. Harshia VII D
9 JanakKukreja VIIIB
10 MohitDharmani VIIIB

GANDHI JAYANTI (146 th Birth Anniversary)

Gandhi Jayanti was celebrated to pay homage to the Father of Nation on his birthday. The main motto behind this is to develop feeling of patriotism amongst students. Theprogramme began with lighting the traditional lamp and garlanding the portrait of Mahatma Gandhi. SatishSarode compared the programme. RudeshBhotmage delivered a speech on Gandhiji's life and teachings. Mrs. Archana Joshi also highlighted the teachings of Mahatma Gandhi and motivated the students to inculcate his teachings in their day to day life. A prayer song was sung by students of Std. IX and X and this was followed by Peaceful candle march.

Administrators: Mrs. Archana Joshi (Principal), Mrs. Mitali Mukherjee (Vice Principal) and Mrs. AshaRai(Supervisor)

Incharge Teachers: Mrs. SeemaNayar ,Mrs. LataBambode ,Mrs. ArchanaVyas


Swachh Bharat Campaign (On the occasion of Gandhi Jayanti)

 


CBSE in Collaboration with Trinity College London Conducted ASL Trainers Workshop

Attended by Mrs. Asha Rai Sudan andMrs. Kripal Bansal (Received participation certificates)

 


(25 th Foundation Day CELEBRATION)


CELEBRATION OF GURU HARKRISHAN MAHARAJ'S BIRTHDAY

Religious gathering at “GURUDWARA GYAN PRAKASH” (23th July2015)


GLOBAL TIGER RESERVE CYCLE RALLY on 26 th July 2015.

14 schools participated. 10 students participated and received certificates of participation.
(Apeksha Ramteke,Mayank Bodele, Ritika Jadhav, Navjot Kaur Rajput, Sakshi Humane, Shreya Bagde, Simran Lalwani, Vinay Dongre, Himanshu Saha, Navaldeep Singh Rajput with incharge teacher Ms. Geeta Bedi.)

 


Tree Plantation Drive at Sri Guru Harkrishan Public School


HELP AGE INDIA ACTIVITY on 6 th August 2015

Activity under Social Cause : Students of VI VII VIII and Social Club members of IX and X. Collected a huge amount and handed over to Mr. Hemant Danav from Help Age India. School received a certificate of appreciation for the same.


EDUCOMP TRAINING SESSION (REFRESHING SESSION)
DATE: 17JUNE 2015 | TIME: 10:30 to 11:30am | VENUE: SGHPS (Class Room III A)
Attended by teachers of pre-primary, primary and middle school teachers.



Felicitation of Top Notchers of Std Xth 2014-15 with The Hitavada Trophies

 


Lecture by Mr. Hemant Danav Senoir Executive Help-Age India (conducted under social cause Club) Std VI, VII and VIII.

 


Teachers Refreshing Session On CCE
Resource Person Mrs. Alka Vaidya Principal Dhruv Academy, Ahmednagar.

 


International Yoga Day Celebration 2015
(As per instructions of CBSE and Ayush Ministry)On 21 st June Sunday 7 to 7:35am

 


Republic Day Celebration 2015.

Framing of Indian Constitution Depicted by the students.


Students were awarded with trophy and cerificates .



Blessing Ceremony of out going students Std. Xth Organized by IX std Students.


Various titles were awarded to the students. Games and lunch was arranged.


 

Jungle Party Organized by Pre-Primary Section

Pre- Primary Diwali Celebration

Bhel Making Competiton

 

1 st -Blue House: Saba Sheikh (VC)
2 nd Red House: Mohit Tirpude (VE)
3 rd Sudesh Tiwari (VE)

Guru Nanak Jayanti Celebration – 6 th Nov. in Kasturchand Park.

Students presenting Shabadas with Music teacher Mrs. Sangita Bhattacherjee and Mr. Mahesh Kale.

Christmas Celebration

Bal Mela - 14 th Nov. Children's Day (Fete)

Teachers perform dances and skits and stall of eatables n games installed

Workshop on Maths Hotel LB, Nagpur

Organized by Maths Time Mrs. Vijaya Nimbalkar and Mrs. Ghosh

Mrs. Poonam Dodeja and Mrs. Kamaljeet Kaur attended the workshop.

English Seminar at Hotel Tuli Imperial Organized by Ratna Sagar .

Mrs. Asha Rai Sudan and Mrs. Mitalli Mukherjee attended the seminar.

Stop Cancer Workshop

Report on Workshop conducted to stop Cancer

Mr. Kiran Sonikar and Mr. Pravin Naidu from Global Educational Trust conducted a Workshop on Stop Cancer. All the Staff members attended the workshop.

 

Independence Day


Tiny Tots along with their teachers.


Election

Winners
Head Boy – Arpit Ramteke
Head Girl – Salsha Gawlikar


School Parliament 2014-15  

Captain Red House :-
Keshav Rai

Vice Captain :-
Amlan Roy

Captain Blue House :-
Vineet Godhani

Vice Captain :-
Aman Tumane

Captain of Green House :-
Yashraj Singh Ghatrode

Vice Captain :-
Harpreet S. Kalsi


Sri Guru Harkrishan Maharaj's Birthday Celebration

The esteemed members of the Sikh Education Society Secretary S. Parshan Singhji Kalsi (Ex- M.L.C) President S. Gurbux Singhji Lamba and Principal Mrs. Archana Joshi took the initiative to celebrate Sri Guru Harkrishan Maharaj's Birthday In Gurudwara Gyanprakash with religious fervor. The main motto is to seek the blessings of the reverend saint and to inculcate the feelings of ‘Sarva Dharma Samabhav' (Equality of all religions) amongst the students. Students of Std. IX and X recited Shabads (Religious songs) along with their music teacher Mrs. Sangita Bhattacharjee. Secretary S. Parshan Singhji Kalsi enlightened the religious gathering through his motivational speech and advised the students to tread on the path shown by Sri Guru Harkrishan Maharaj, develop the spirit of spiritualism and make their lives a grand success. Sweets were distributed to the children and the staff members.


Annual Report by Principal 2013-14

2013-14 Cherishing Moment At Sri Guru Harkrishan Public School

100% result of Std. X A.I.S.S.E.


Investiture Ceremony 2014-15

Newly inducted parliament with the school authorities.

Head Boy: Arpit Ramteke , Head Girl: Salsa Gawlikar
Head boy delivers a speech and administrative authorities look on.


Friendship Day 2 nd August 2014.

Students enjoying Friendship Day and learning ‘Attitude towards classmates.'


Raksha Bandhan Celebration 2014

Brothers and Sisters sharing the bond of love.


Teachers' Day Celebration 2014

Lighting of the traditional lamp at the hands of the Principal Mrs. Archana Joshi.

Students of Std. X Paying their regards to their Teachers.

Students Presenting Dances

Felicitation of Std. X (2013-14) students with the merit certificates sent by CBSE, along with the teaching staff of Std. X


Inter School Chess Competition At St. Vincent Palloti School

“School Received Most Participation Award” And 3 rd Position in Girls Category


Prachin Kala Kendra, Chandighar had conducted Vocal Classical Exam 2014.

1. Eshika Choudhary 2 nd yr
2. Priyadarshi Anand 3 rd yr
3. A. Harshbardhan 3 rd yr
4. Ritika Joshi 4 th yr (Diploma holder)
5. Prabjyot Kaur Ranu 2 nd yr 6. Shrawani Gondane 2 nd yr

16 Students appeared. 6 students got Distinction Grade. 10 students 1 st Division.


Sri Guru Harkrishan Public School had organized Late S. Jaimal Singh Lamba Inter-School Chess Tournament 2014

Inaugural ceremony of the tournament.
15 Schools Participated. All the winner Contestants with the esteemed authorities and Principal Mrs. Archana Joshi (School Principal )

School bagged 1 st team Prize for Primary Girls, and 3 rd team Prize for middle school and 1 st team Prize for High School.


Inter-school Drawing Competition Organized by St. Ursula School.


Himani Soundarkar-1 st Prize,
Rinku Shivhare-1 st Consolation prize amongst 29 schools.
Swarali Ramteke and Ritika Jadhav received Participation Certificates.


National Colouring Competition
Organized by Mother Teresa Children Development Society

Total 466 students from K.G to Std. X participated.


National Colouring Competition Organized by Kalabharti Child Art Institute

Total 306 students from Std. I to X participated.


Academic Enhancement Workshop

• English Workshop on academic enhancement at Center Point School, Nagpur. Trainee Teachers Mrs. Asha Rai Sudan, Mrs. Sobiya Patel

• SST Workshop on academic enhancement at _____. Trainee Teachers Mrs. Mitali Mukhrejee and Mrs. Jyoti Gupta • Hindi Workshop at Jain International School, Nagpur. Trainee Teachers Mrs. Kanta Radhwani and Mrs. Sandhya Mishra

• Science Workshop at Narayana Vidyalam , Nagpur. Trainee Teachers Mrs. Vinita Bansal and Mrs. Surekha Waghchaure .

All the teachers were awarded with certificates.


CCE and Life Skills Workshop
Capacity building program Conducted by Raisoni Group Academy for Human Excellence

Administrative authorities staff Members with resources persons Dr. Yasen Sheikh and Mr. Amit Sanyal


H. R. Consultant Private Limited had Organized seminar on Capacity Building Programme at L.B.Hotel

Mrs Archana Joshi and Mrs. Mitali Mukherjee attended the Seminar


The Esteemed Newspaper ‘The Hitavada ' had conducted panel discussion on ‘EFFECT OF SOCIAL MEDIA ON SCHOOL CHILDREN'
At Hotel Center Point, Ramdaspeth , Nagpur.

Honourable Vice Chancellor of Kavikulguru Kalidas Sanskrit University, Ramtek , Nagpur. Presided as the Chief Guest.

The following teachers participated in the event:

1. Mrs. Mitali Mukherejee
2. Mrs. Asha Rai Sudan

Formation of Peace Foundation Oraganization Organized by Care Hospital, Nagpur
Venue: Guru Nanak School, Auditorium

Chair person Dr. Bhargava .
The following teachers were a part of the program
Principal Mrs. Archana Joshi,
Supervisor Mrs. Asha Rai Sudan .
And students of Std. VIII participated.


Personal Hygiene Awareness Programme for Std I and II Organized by Lifebuoy Company

Quiz was conducted and gifts were awarded to the winning students.


Seminar on Problem Solving Assessment conducted by CBSE Students Global Apptitude Index
Venue: DPS School.

Following teachers attended the seminar:
Mrs. Vinita Bansal and
Mrs. Jyoti Gupta


Scouts And Guides Camp(At Bhor in Pune ) Organized by Maharashtra State Scouts and Guides.

Trainee teachers Mrs. Archana Lal and Neha Wani , Mr. Joseph John and Mr. Arvind Kumar


Pre - Primary Activities

Fruit-Day Celebration

Tiny Tots along with there teachers enjoying the Fruit-Day.


Green-Day Celebration

Tiny tots enjoying Green Day Celebration with their teachers.


Independence Day Celebration


Tiny Tots along with their teachers.

Janamashtmi Celebration 2014

Janamashtmi celebrated with religious fervor.

Rakhi Celebration 2014.

Rhymes Competition 2014.


 


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 
Copyright © 2011 Sri Guru Harkrishan Public School, Nagpur - All rights reserved
Powered by: Bravura Multimedia